Kritik Seo Hataları

kritik-seo-hatalariArama motoru optimizasyonu alanında yeni teknikler geliştiren seo danışmanları, bu tekniklerin en doğal olanını yapmak zorundadırlar. Heleki seo’nun dahada geliştiği bu dönemde, en organik seo tekniklerinin uygulanması zorunlu duruyor. Seo tekniklerini web siteye uygularken, kritik seo hatalarından uzak durmamız gerekiyor. Bu yazımızda seo çalışmalarında ne gibi hatalar olabileceği ve bu hatalardan nasıl uzak durabileceğimizi anlatacağız.

Kritik seo hatalarının başında site içi içerik kullanım teknikleri gelmektedir. Sayfa içeriğinin özgün olması, anahtar kelime yoğunluk oranlarının ayarlanması, temanın özgün ve validator hatalarından arındırılmış olması büyük öneme sahiptir. Temiz bir kodlama yapısına sahip olan wordpress temaları, web siteyi seo’da kısa zamanda başarıya ulaştırabilmektedir.

Sayfa içi optimizasyonda bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise sayfanızın title, keywords, description kısımlarının ayarlanmasıdır. Bu kısımlarda aşırı kullanımlardan uzak durulması gerekiyor. Başlık kullanımında anahtar kelime sol tarafa yakın, aynı anahtar kelimenin tekrar kullanılmaması gerekmektedir. Başlık kısmı 60 harften büyük olmaması Google için önemlidir. Kısa ve açıklayıcı başlıklar arama motorları tarafından dikkate alınır.

Keywords kısmı sayfanın anahtar kelimelerinin belirlendiği kısımdır. Bu bölümde anahtar kelimeler aralara virgül katılarak belirlenmektedir. Bu işlem yapılırken anahtar kelimeyi sık sık tekrarlamamak ve anahtar kelimeleri kısa tutmak önemlidir. Description kısımı ise siteni sayfanın açıklama kısmıdır. Sayfa hakkında bilginin verilebileceği bu kısım arama motorları tarafından fazlasıyla dikkate alınır. Anahtar kelime sol tarafa yakın olması önemli olmakla birlikte, description kısmının uzunluğu 160 harften fazla olmamalıdır.

Alttaki resimde sitemizin title, description kısımlarının Google arama motorundaki görünümünü inceleyebilirsiniz.

seo-kriter-title-description-gorunumu

Aksi durumlarda ise site içerik hatalarından dolayı Google manuel işlemlere düşebilmektedir. Buda web sitenin bütün sayfalarının Google’dan kalması anlamına gelmektedir. Bu işlemi düzelmek için hataya sebeb olan durumların belirlenip, Google’a yeniden değerlendirme talebi yollanmalıdır. Bu telebin incelenmesi 1 ile 2 hafta arası sürebileceği için siteye hit ve reklam bazlı zararlar verebilmektedir.

Backlink alımlarında ise yapılan en büyük hata aşırı, kalitesiz, değersiz sitelerden alınan yığınla backlinklerdir. Bu gibi backlinklerin kısa bir zamanda edinilmesi ise arama motorları tarafından şüpheli olarak algılanacağı için filtre cezalarına çarptırılma durumu çok kolay olur. Filtre cezalarından uzak durmak, daha organik ve verimli bir seo çalışması için backlink alımlarının zamana yayılarak yapılması büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte alınacak olan backlinklerin otoriter, organik, içerik ile uyumlu, değerleri olan sitelerden olmasına önem vermek gerekiyor.

Bu gibi backlink türleri seo’ya doğrudan etki edeceği için, yapılan seo çalışmasının kaderinide etkilemektedir. Otoriter ve Google’da güvenilir olarak işaretlenmiş web sitelerden backlinkler alınması her zamankinden dahada fazla öneme sahip bir konu durumundadır.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

5 Yorumlar

 1. “Kritik seo hatalarının başında site içi içerik kullanım teknikleri gelmektedir” cümlesi ile seo hataları ile ilgili en önemli kısma ait yapılan yorum gerçekleri yansıtmakta olup, önerilen çözümler de mantıklı olmuş.

  • ORGANİK HİT…

   Tanıtımı yapılacak herhangi bir ürünü arama motorlarında matematiksel proğramlamada en üst seviyeye taşımaktır….Bunu başarabilmenin kriterleri vardır.Tanıtımı yapılacak ürünün isminin tanıtım amaçlı yazılan makalelerde başlık olarak ve sık olarak kullanılmasıdır.. Tanıtımı yapılacak ürünün adına arama motorlarında sıkça kullanılan kelimelerin de eklenmesi ürünü üst sıralara taşır.

 2. Description kısmının uzunluğu ve Tittle ile ilgili yapılan hatalar yüzünden web sitenin tüm kısımlarının Google’dan kalması büyük sorun.Bu sorunu çözmek için yeni yöntemler geliştirilebilir.Zira hataya sebep olan durumların giderilmesi için Google’a yeniden değerlendirme talebinin yollanması ve bu aksaklığın iki hafta gibi bir sürede çözülmesi büyük bir zarar.

 3. Serhat arkadaşıma katılıyorum sorun çözümü uzun sürüyor bu yüzden bu sorunun oluşmasını engelleyecek çözümler bulunmalı öncelikle. Bir de sayfa içeriğindeki görsellerin isimlendirilmesi önemli bence. Görsel arama yapan kullanıcılar için içeriği açıklayıcı şekilde isimlendirilen resimler ön planda olacaktır.

 4. Mehmet Yücesoy

  kritik seo hatalarından kurtulmak adına verilen önemli bilgiler sayesinde çeşitli hatalara sebep olacak bir çok sorunların giderilmesinde başrol oynayacağı bir gerçektir.Yaşanılan hatalardan kurtulmak adına önemli bilgiler sunduğunuz bir gerçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.