SSL Seo Geliyor

Son paylaşılan haberlere göre SSL sertifikası bulunan sitelerin seo çalışmalarında avantaj sağlayacağı paylaşılıyor fakat bu durumun ülkemiz sıralamalarına nasıl bir etki sağlayacağını birlikte inceleyelim. Öncelikle bilmeyenler için SSL sertifikasının ne olduğunu kısa bir şekilde açıklayalım.

SSL sertifikası ziyaretçiler ile site arasında kriptolanmış bir bağlantı biçimidir. Kredi kartı, kişisel veriler ve bilgilerin güvenliğini sağlayan SSL sertifikası sitelere girildiğinde tarayıcı çubuğundaki alandan belli olmaktadır. Genellikle sitelerde SSL olduğu site adresinde https:// dahil olmasından anlaşılır. Normal sitelerde http:// olarak sağlanan bağlantı sertifika olan güvenli sitelerde https:// olarak yer almaktadır.

ssl-seo

SSL SERTİFİKASI NASIL ALINIR

SSL sertifikaları domain, hosting satışı yapan yer sağlayıcı belgesi bulunan tüm satış noktalarından alınabilmektedir. Kurulum açısından biraz zorlu olsa da internette birçok kurulum dokümanına ulaşabilir dilerseniz profesyonel bir yardım alarak sitenize SSL sertifikası alabilirsiniz.

SSL sertifikası fiyatları ise günümüzde 20 $’dan başlayarak fahiş fiyatlara kadar çıkabilmektedir. 128 bit ile başlayan bu sertifikalar özelliklerine göre 256 bit ve katları şeklinde fiyatları ile paralel olarak artmaktadır.

SSL SERTİFİKASININ AVANTAJLARI

Güvenlik için önemli bir adım olarak görülen SSL seritifkası özellikle kullanıcıların sitenize olan güvenini arttırmak için önemli bir husustur. Eğer ki siteniz üzerinden ürün/hizmet satışı yapıyorsanız sertifikanız olması alışveriş yapan kişiler tarafından tercih sebebi olmanızı sağlayabilmektedir.

Günümüzde alışverişlerin nerede ise tamamının internet üzerinden yapıldığını düşünürsek SSL sertifikasının öneminin artmasının bugünlere gelmesinin geç kalınmış bir önem olduğunu fark edebiliriz.

SSL kullanımı site üzerinden harcanan CPU ve RAM oranlarını yükselttiğinden dolayı birçok site sahibi hosting fiyatlarının artmaması için tercih etmemektedir.

SSL sertifikası sitenize giren ziyaretçilerin çerezlerinin 3. Taraf kişilerin ulaşmasını engellediği gibi güvenli ödeme sayfası olarak kullanılması açısından da önem taşımaktadır.

SSL SEO ÖNGÖRÜLERİ

Açıkçası ülkemizde SSL sertifikası olan sitelerin sıralamada nasıl bir avantaj sağlayacağı konusunda kesin kanıtlar bulunmasa da öngörülerimize göre özellikle e-ticaret sitelerinin kesinlikle SSL sertifikasını sitelerinde bulundurmasını tavsiye ederiz.

İnternet dünyasında birçok kötü amaçlı sitelerin bulunduğunu düşünürsek Google aslında internet güvenliğini arttırmak amacı ile bu tarz bir uygulamayı gündeme getirmiş olacağından şüphelenmekteyiz.

Ziyaretçi açısından düşündüğümüzde ise iyileştirme odaklı güzel bir adım olarak değerlendirilebilir. Google Online Security Blog sitesinden duyurulan bu geliştirme çalışması öncesinde yapılan ön denemelerde olumlu sonuçlar alması sonucunda sıralamalarda aktif olarak kullanılmasına karar verilmesini sağlamış.

Bize göre kurumsal firma sitelerinin SSL sahibi olan sitelerde ön planda olacakları bir gerçektir. Firma prestijini güvenilirlik ile birleştirmek isteyen site sahiplerinin mutlaka SSL sertifikası alarak sitesine kurmasını tavsiye etmekteyiz.

SSL SERTİFİKASININ DEZAVATAJLARI NELER OLACAK?

Önbellek işlemlerine izin vermeyen SSL sertifikası sitenizin daha geç açılmasına neden olabilmektedir. Bu şekilde site hızınız sertifikadan dolayı olumsuz etkilenebilir.

Site açılış hızı yavaşlayan sitelerde tavsiyemiz resim ve görsellerin css sprite seçeneği ile sıkıştırılarak site hızını arttırması sağlanmalıdır.

SSL sertifikası ile iki farklı url yapısı kullanılacağından aynı urllerin hem http ile hem de https ile yayınlanacağından duplicate content yani yinelenen içerik hatasına düşmemesi için arama motorlarına yinelenen içeriklerin bildirilmesi bu sorunu da çözüme ulaştıracaktır.

E-ticaret sitelerinde sitenizin yavaşlamamasını istiyorsanız sadece ödeme sayfanıza SSL sertifikanızı uygulayarak diğer sayfalarınızın ve ana sayfanızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Genellikle 128 bit değerinde olan sertifikalar kullanılsa da sitenizi önemsiyorsanız sizlere 256 bit’lik şifreleme imkanı sunan sertifikaları önermekteyiz.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

4 Yorumlar

  1. Site güvenliğini kuvvetlendirmek açısından SSL sertifikası oldukça can alıcı bir durum.Zira sertifika sahiplerinin bu gibi durumlarda daha çok tercih edilmesi gerçekten pek avantajlı durumlardan biri.

  2. Ssl sertifikası olmayan bir sitenin hitap edeceği kitle her geçen gün azalmaktadır. Artık insanlar bu konuda eğitim kurumlarında eğitim almakta hatta konu hakında seminerler verilmektedir. Yakın zamanda da bu sertifikanın zorunlu olacağını düşünüyorum.

  3. Evet SSL seo gerçektende günümüzde büyük önem kazandı. Özellikle seo güven faktörünün seo kriterlerinin önemli bir kriter kaline gelmesi ile, yapılan seo çalışmalarının tamamen güven üzerine kurulması gerektiği gerçeği gün yüzüne çıktı. Bu nedenden dolayı ssl sertifikası sayesinde “güvenli” bir site izlenimi verebiliriz diye düşünüyorum.

  4. Teşekkürler ama ssl.net.tr aşağıdaki blog yazısında bu konudan bahsederken ssl’in seo için küçük bir fayda sağlayacağından söz ediyor. Yani sizcede öyle mi, yoksa ssl alınca sıralamada yükselirmiyiz?
    https://www.ssl.net.tr/blog/googledan-seo-hamlesi-web-sitelerinde-ssl-kullanimi-artik-seo-kriteri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.