Meta Keywords Kullanımı SEO Açısından Etkisini Kaybetti

Bildğimiz gibi META KEYWORDS kullanımı, bundan yıllar yıllar önce SEO açısından yüksek sıralamalarda yer alabilmek için olmazsa olmazlardan birisi olarak dikkat çekiyordu. Zaman içerisinde yeni nesil algoritmaların da gelmesi ile birlikte o kadar önemli gelişmeler oldu ki bu gelişmeler akabinde arama motorlarının değer yargılarında da önemli değişiklikler oldu ve kısa zaman içerisinde çok daha farklı kurallar gelerek geçmişte önemli olan bazı kuramların önüne geçti. Bu da demek oluyor ki artık web sitelerinizde SEO kriterleri açısından dikkat etmeniz gereken çok daha farklı unsurlar yer almaktadır.

Arama motorları artık aramalarda farklı bir konuyu gözetiyor ve anahtar kelimelere karşı verdiği önemi en aza indirdi. Bir arama yaptığınızda listeleme açısından sizlere sunacağı sonuçları sırası ile TİTLE, URL ve DESCTİPTİON unsurlarına göre arayarak listeliyor. Aranan anahtar kelime url içerisinde, title kısmında ve aynı zaman içerisinde yazıda herhangi bir şekilde geçiyor ise bu anlamda web siteniz arama sıralamalarında oldukça yüksek sıralarda çıkacaktır. Ancak keywords yani anahtar kelime artık META açıdan önemini yitirdi.

Meta Anahtar Kelime
Meta Anahtar Kelime

Yukarıdaki görseli incelediğiniz zaman öncelikli olarak arama kelimelerine bakalım. “İlk 2015 Pagerank Güncellemesi” adı altında bir arama yaptığımız zaman web sitemiz ilk sırada yer almakta. Bu da demek oluyor ki kendi klasmanında bu konuyu yayınlayan en kaliteli site. Ancak listeleme şekline baktığınızda İLK kelimesi TİTLE ya da URL içerisinde geçmiyor fakat yazı içerisinde tüm anahtar kelimeler bir cümle yapısı içerisinde kullanılmış. Arama motoru da bu konuda web sitemizi ilk sıraya taşımış.

Anahtar kelime kullanım sıklığı ile alakalı olarak yazı içerisinde yine en az 2 kere hedef kelimeyi geçirmelisiniz ancak bunu artık META KEYWORDS kısmına yazmanız sizler için herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Artık web siteleriniz yazı içerisinde kullandığınız anahtar kelimeler ve TİTLE = URL ortaklığı nezdinde değerlendirilerek listeleniyor. Anahtar kelime kullanımı artık opsiyonel hale geldi. Kullanılsa da kullanılmasa da kaliteli SEO yapılmış bir web sitesi, uyumluluk gibi unsurlara dikkat ettiği takdirde yine de arama motorlarında listelenme şansına sahip olacaktır.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Var Olmak

Günümüzde internetin sağlamış olduğu fırsatlar pek çok açıdan insanlara fayda sağlamıştır. Özellikle sosyal medyanın getirmiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.