Sosyal Medya Paylaşımlarında Özgünlük

sosyal-medya-kullanimda-farkliliklarYeni seo döneminde sosyal medya birimlerinin aktif olarak kullanılması, önemli bir kriter olarak bizlere geldi. Bizde seo danışmanları olarak sosyal medya birimlerinde hesaplar oluşturarak, bu hesaplar üzerinden paylaşımlar ile sitelerimizi sosyal medya birimlerinde tanıtmayı amaçladık.

Bu sayede seo’nun önemli kriterlerinden bir tanesini yerine getiriyor olduk. Bu yazımızda sosyal medya birimlerinde paylaşımlar yaparken, paylaşımların özgünlük durumlarına değineceğiz.

Sosyal Medya Paylaşımlarında Özgünlük

Seo’da kalıcı başarı sağlamak isteyen seo danışmanları, yeni seo döneminde sosyal medya birimlerini en etkili şekilde kullanmaya çalışmaktadırlar. Bu tarz birimler, siteye ziyaretçi akışı sağlamakla birlikte daha doğal bir seo izlenimi vermektedir. Özellikle blog siteleri gibi, devamlı olarak makalelerin paylaşıldığı platformlarda, sosyal medya kullanımı biraz daha önem kazanıyor.

sosyal-medya

Devamlı olarak yayınlanan özgün makalelerin, sosyal medya platformlarında paylaşılması önemlidir. Bu paylaşımlar yapılırken ise sizleri büyük tehlike bekliyor. Sitenizde yayınladığınız makalenin bağlantısını aynen paylaştığınızda, sosyal medya birimleri yazılımı içerik kısmının bir tarafını siteden otomatik olarak çeker. Bu çekme işlemi sonrasında kopya içerikli bir paylaşım oluşur. Bu paylaşımın yapılması bir süre sonra spam olarak algılanması neden olabilir ve web siteniz kötü anlamda etkilenebilir. Bu nedenden dolayı sosyal medya birimlerinde paylaşımlar yaparken spinleme işlemi yaparak, daha özgün içerikler oluşturmaya özen göstermeliyiz.

Paylaşacağınız bağlantıyı yazdıktan sonra, altına 3 satır özgün içerik yazarak bunu sosyal medya’da paylaşmanız çok daha doğal bir izlenim verektir. Üstelik paylaştığınız makalenin arama motorlarında daha üstlerde listelenmesine olanak sağlayacaksınız. Seo’da bugüne kadar önemini kaybetmeden gelen tek kriter olan “özgünlük”, günümüzde dahada önem kazanmıştır. Arama motorlarında kalıcı başarı elde etmek için seo çalışmaları yapan seo danışmanlarının en çok dikkat ettikleri konuların başında özgün içerik gelmektedir. Bu nedenle seo danışmanları, çalışma yapacakları web sitelerin içeriklerini özgünleştirerek çalışmaların temelini atarlar.

En Çok Fayda Sağlayan Sosyal Medya Birimleri

Seo’da deneyerek sonuçlarını gördüğümüz sosyal medya birimlerinden en çok web sitenize fayda sağlayacak olan birimler şu sıradadır.

 • Google Plus
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter
 • Scoop.it
 • Tumblr
 • Delicious

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Var Olmak

Günümüzde internetin sağlamış olduğu fırsatlar pek çok açıdan insanlara fayda sağlamıştır. Özellikle sosyal medyanın getirmiş …

15 Yorumlar

 1. Teşekkürler güzel anlatım olmuş blogumdaki yazılarımda faydalı oldu.

 2. Sosyal medya, dünyada milyonlarca insanın kullandığı buluşma ve paylaşma platformudur. Bu anlamda özellikle, sitesi ve sosyal medya sayfası olanlar içeriklerini özgün tutmalıdır ki, internet ortamında yer edinebilsinler.

 3. kesinlikle katılıyorum internet ortamlarında sosyal medyanın dahada yayılması adına içeriklerin önemi büyük.Her geçen gün artan geniş kitleye karşı izlenen özgünlüğün sosyal medya aracılığı ile aktarılması insanların ve bizlerin çok hoşuna gittiği bir gerçek.

 4. Bu yazıda dikkatimi çeken ve en beğendiğim kısım, sitemizdeki makalenin bağlantısını aynen paylaşmak ile ilgili cümle oldu. Spinleme işlemi gerçekten önemlidir, yazdığımız yazının yani emeğimizin hak ettiği değeri alması açısından.

 5. Özgünlük gerçekten çok önemli bir konu olmaktadır. Aynı konular bile özgün anlatımlarla ulaşacağı kitledeki insanlara çok daha farklı bakış açıları kazandıracağından insanların dikkatini çok daha fazla çekecektir.

 6. Sosyal medyada ve ya her alanda özgün olmak en önemli durumdur. Konu sosyal medya olunca bu konuda daha da duyarlıyız çünkü herkes zamanının büyük bölümünü sosyal medyada geçirmektedir. Sanal ortamın verdiği ahatlıktan dolayı zaman zaman özgün olmayan içerikler ile karşılaşabiliyoruz.

 7. Bence özgün olmak kesinlikle hayatımızdaki en önemli kavram. Kişiliğimizde, insan ilişkilerimizde bile olması gereken genel bir durum olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple de sosyal medyada da özgün olma taraftarıyım.

 8. SOSYAL MEDYA ALANIN DA ÖZGÜN OLMANIN ÇOK FAZLA GETİRİSİ VAR. ÖRNEĞİN BENİM SOSYAL MEDYA DA BULUNAN BLOG SAYFAMDA YAYINLADIĞIM TÜM GÖNDERİ VE GÖRSELLER ÖZGÜN İÇERİK OLMAK DURUMUNDA. ÇÜNKÜ BU TAKİPÇİ SAYIMI ARTTIRIYOR.

 9. dikkat edilmesi gereken şey kesinlikle farklılık. günümüz dünyasının bu kadar sıradan ve aynı olduğu düşünüldüğünde ön plana çıkmak, diğerlerini geçebilmek için farklı olmak zorunlu.

 10. Teknolojinin hayatımızın her noktasında yer alması özellikle de yaşanılan her olayın sosyal medyada anında kullanıcılarına ulaşıyor olması özgün içeriğe sahip bir anlatım biçimi ile mümkün olur. Kitlelere ulaşabilmenin en doğru ve anlaşılır yolu da budur.

 11. Mahmut Sırkıntı

  Sosyal medya sayesinde tüm yaşananlardan haberdar olabiliyoruz. Birde bu medyayı reklam amaçlı da kullanıyoruz tabi ki. Hem reklam için hemde sosyal medyada yer edebilmek için özgünlük , yalınlık çok önemli. Güzel konulara değinmişsiniz yazılarınız için hem tebrik hem teşekkür ediyorum.

 12. BAZI DURUMLARDA PAYLAŞTIĞIMIZ YA DA KENDİ YAPMIŞ OLDUĞUMUZ GÖNDERİLERİ BAŞKA SAYFALARDA DEĞİŞTİRİLMİŞ OLARAK GÖRÜYORUZ Kİ BU DA ÖZGÜNLEŞTİRMEK İÇİN YAPILAN GİRİŞİMLERDENDİR. BU BİZE FARKLI BİR AÇI SUNUYOR. KESİNLİKLE ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU ANLATMIŞSINIZ. TEŞEKKÜRLER.

 13. Bot kullanarak yazı çeken insanların bu işten anlamadığını düşünüyorum artık.Özgün içerik daima en üst sıralara çıkma adına faydalıdır.İyi araştırma ve analiz sonucu her zaman özgün olunabilir.Gayet faydalı bir yazı,bilinçlendirme açısından başarılı.

 14. Özgün içerikli makale yazma konusunda bütün arkadaşlar doğru söylüyor ancak bir yazı sanal ortamda paylaşıldıktan sonra ne kadar süre kopyalanmadan kalabiliyor bunu da düşünmek lazım

 15. Bu anlamda benim en çok işime yarayan google plus oluyor. Ancak merak ettiğim bişey var, özgünlük konusunda daha farklı noktalarda yardımı olacak programlar geliştirilemez mi? Çünkü gelişen teknoloji beklentimizi arttırıyor bu anlamda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.