SEO Analizi Nasıl Yapılır?

seo analiziSEO analizi bu sektörde olmazsa olmazlardan birisidir. Arama motorlarının sektörünüz ile alakalı olarak web sitelerini nasıl ve ne şekilde değerlendirdiğini en iyi şekilde takip etmek ve buna göre çalışmaları şekillendirmek gerekiyor. Arama motorlarında web sitenizin ilk sıralarda çıkmasının en büyük yanlarından birisi de doğrudan ziyaretçi kazanacak olmanızdır. Bir web sitesi ziyaretçi kazanıyorsa ciddi anlamda maddi gelir de elde edebilir. Kısacası işin en başında olmazsa olmazlardan birisi sektör, rakip ve mevcut site analizidir.

Site analizi yaparken arama motorlarında ki durumlar, sitelerin backlink ile alakalı çalışmaları, alan adlarının durumu ve On Page SEO çalışmalarında ki etkinlik dikkate alınarak siteleriniz için bir yol çizilir ve bu yol doğrultusunda ilerleme kaydedilir. Peki bu analizleri nasıl ve ne şekilde yapıyoruz? SEO kriter ekibi yılların deneyimi ile en uygun sonuçları en kısa sürede alabilmek için çalışmalarını sürdürüyor ve okuyucularına bu anlamda bilgi vermekten de çekinmiyor.

SEO Analizi Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle bir firma ya da kişi web sitesinin hangi kelimelerde yükselmesini istediğini çok iyi bir şekilde bilmeli ve bunu bize iletmelidir. Zira web sitesine yapacağımız çalışmalarda doğrudan anahtar kelime odaklı çalışmalar yaptığımızdan dolayı bu konu olmazsa olmazlardan birisidir. Her şey anahtar kelimeyi öğrenmek ile başlar ve sonrasında çalışmalarımızın en başında safha yani SEO ANALİZİ safhasına geçeriz. SEO analizi safhasında neler yaparız?

 1. Öncelikle müşterimizin web sitesini inceler ve On Page SEO konusundaki uyumluluğuna bakarız.
 2. Daha sonra sitemizin daha önceden Off Page SEO çalışmaları mevcut ise uygunluk ve etkinlik durumlarını inceleriz.
 3. İstenen anahtar kelimenin aranma rakamlarını ve mevcut rekabet durumunu inceleriz.
 4. Arama sonuçlarında listelenen sitelerin durumunu, backlink çalışmalarını ve On Page durumlarını ilk 5 sayfaya kadar analiz ederiz.
 5. Rakip sitelerin arama motorlarına ne şekilde göründüğünü inceleriz.
 6. Rakip sitelerin ve çalışma yapacağımız sitenin Alexa, Pagerank ve Trustrank değerlerini detayları ile inceleriz.
 7. Rakip sitelerin özgün içerik kullananları ile çalıntı içerik kullananlarını ayrıştırırız.
 8. On Page SEO kriterlerine uyumluluğunu kontrol ederiz.

Bunun gibi daha birçok farklı ve önemli detay olmazsa olmazlardandır. SEO analizi sayesinde geleceğe yönelik yapacağımız organik çalışmalar sayesinde kısa sürede en etkili sonucu müşterilerimize sunmak amacı içerisinde oluruz.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

2 Yorumlar

 1. Özgün Tıkaç

  Aynı anahtar kelimeleri kullanan o kadar fazla site var ki arama motorlarında ön sıralara çıkabilmek kolay kolay mümkün olmuyor. Bunu ancak iyi bir seo başarabilir, iyi bir seo olmanın ilk adımı ise iyi bir analizci olmaktır.

 2. Ali Erhan Kızıl

  SEO dediğin zaman önce analiz gelir sonra uygulama. Analizi ne kadar iyi yaparsan başarı yüzden o kadar yüksek olur ve bence olmazsa olmazdır. Yazıda da bu en iyi şekilde açıklanmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.