Seo Çalışmalarında Yapılan Hatalar Furyası

seo hatalarıSeo çalışmalarında geçen süreç içerisinde yapılan hatalar genel olarak başarınıza etki edeceğinden dolayı bu süreçte en sık yapılan hataları kaleme alarak siz değerli takipçilerimizin bu hatalara düşmenizi engellemek istedik.

Öncelikle seo çalışmalarına içeriden başladığımızı düşünürsek hataları da içeriden fark etmeye başlayalım.

Site Title, Description ve Keyword : Site sahipleri genellikle title ve description belirlerken bir markanın oluşumunu yaratmak için bilinmeyen yeni marka isimlerini Title ve description içerisinde geçirerek marka bilincini arttırmaya çalışır. Fakat arama motorları oluşturmaya çalıştığınız markanın kendine ait bir aranma hacmi olmadığından dolayı sitenize ziyaretçi göndermez. Eğer ki marka bilincini oluşturmak istiyorsanız öncelikle markalaşma sürecinde toplayacağınız ziyaretçi potansiyelini oluşturmanız gerekmektedir. Bu da viral yollar ile belirlenen Title ve description ile mümkündür.

Örnek bir Title, description ve keyword oluşturmak için bir oyun sitemiz olduğunu hayal edelim. Domain içerisinde anahtar kelimenin geçmesi şart olmasa da anahtar kelimede geçerse seo açısından bir avantaj sağlayacağınızda önlenemez bir gerçektir.

Site adresi : oyunoynayan.com olsun.
Anahtar kelimeler : güzel oyunlar oyna , yeni oyunlar oyna , oyunlar oyna

Yukarıdaki bilgilerini verdiğimiz örnek site için oluşturabileceğiniz title ve description şu şekilde olmalıdır.

Title : Güzel ve Yeni Oyunlar Oyna
Desc: En güzel ve yeni oyunlar oyna, sende rakiplerin arasında yerini al!

Yukarıdaki gördüğünüz kalın yazılı harfler anahtar kelimelerimiz ile oluşturduğumuz title ve site açıklamamızda anlamlı bir şekilde yerini almış bulunmaktadır.

Javascript Menüler : Site içi yapılan hatalardan bir diğeri de java script menüler olmaktadır. Kullanış açısından pek elverişli olmayan bu menüler genellikle şıklığa önem veren site sahipleri tarafından tercih edilmektedir.

Günümüzde mobil cihaz kullanım oranlarını düşündüğümüzde javascript menülerin bazılarının mobil kullanıma uygun olmamasından dolayı birçok mobil kullanıcısı eğer sitenizde javascript menüler kullandıysanız sitenizi tercih etmemektedir.

Siteyi Güncel Tutmamak : Seo çalışması sürecinde sitenizin sürekli güncel olması gerekmektedir. Güncel tutulmayan bir siteye yapılan seo çalışmasında eksik kalacağını hatırlatmak isteriz. Sitenizi güncel tutmak aynı zamanda periyodik takipçiler elde etmenize ve direkt site giriş veya tekrarlanan ziyaretçi girişi metriklerini arttıracağından dolayı oldukça önemlidir.

Özgün İçerik : Yapılan hatalardan bir diğeri de özgün içeriğin yanlış anlaşılmasından kaynaklı hatalardır. Site yöneticileri özgün içerik üretebilmek için birbirinden anlamsız cümleleri yan yana getirse de makalenin niteliği kalitesiz olduğu sürece arama motorları tarafından da eksi not alacaktır. Peki arama motorları bir içeriğin kalite ölçümlendirmesini nasıl yapıyor sorusunu duyar gibiyiz. Google içeriğin ziyaretçi ile etkileşimini izleyerek kalite oranını belirlemektedir. Eğer ki bir içerik 6 ay boyunca hiçbir beğeni, yorum, paylaşım ve benzeri etkileşim almadı ise doğal olarak kalitesiz bir içerik olarak nitelendirilmektedir. 10 tane anlamsız içerik üretmektense 1 tane kaliteli içerik üretmeniz çok daha fayda sağlayacaktır.

Binlerce Backlink : Aslında binlerce backlink kavramına verebileceğimiz en mantıklı örnek bebekler ile karşılaştırmamız ile olacaktır. Sitenizi gelişim içerisinde olan bir bebek olarak düşündüğümüzde binlerce şeker yemesi sonuçta olumsuz etkileneceği ve bazı rahatsızlıkları doğuracak bir durumdur.

Siteler ise binlerce backlink sayesinde spam ihtimalini arttırmaktadır. Arama motorları backlinklerin sayısındaki dengesiz artış ve düşüşleri doğal olmayan bir durum olarak algıladığından sonuç sitenizin spam listesine eklenmesine veya manuel cezalandırma işlemleri uygulanmasına neden olur. Özellikle piyasada bulunan binlerce whois backlink, profil backlink, yorum backlink ve video backlink gibi çalışmalardan ana sitenizi uzak tutmanız gerekmektedir.

Eğer ki alt siteleriniz bulunuyorsa alt sitelerinize bu backlink çeşitlerinden dengeli oranda almanız aslında ana sitenize link çıkışı yaptığınızda daha etkili olabilmektedir.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.