SEO Uzmanı

Herkesin merak ettiği unsurlardan birisi de “SEO Uzmanı nasıl olunur?” sorusudur. Dünya artık internet üzerinden yönetiliyor ve insanlar araştırmalarını Google arama motoru üzerinden yapıyorlar. SEO ile alakalı olarak kavramları bilen ya da bilmeyen insanlar var. Bu yazıyı hazırlamamızda ki esas amaç, hiç bilmeyen insanları bilgilendirmek ve bu anlamda fikir sahibi olmalarına yardımcı olmaktır.

Bu içerik bir yazı dizisi olacaktır ve sürekli olarak güncellenecektir. Bu neden dolayısı ile bizi tarayıcınızın “YER İMLERİ” kısmına eklemeniz, sizlere kısa vadede büyük bir bilgi birikimi olarak geri dönecektir. Yazı altından sorularınızı, yorumlarınızı ve bilmek istediklerini yorum olarak attığınız takdirde SEO uzmanlarımız en iyi şekilde sizlere bu anlamda yanıt vereceklerdir.

SEO Uzmanı
SEO Uzmanı

Öncelikle SEO Nedir?

Web sitelerimizin arama motorlarında kelime bazlı yükselmesi için yapmakta olduğumuz çalışmalara verdiğimiz isimdir. Açılımı Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) demektir. Adından da anlaşılabileceği üzere web sitelerinizin hedeflediği ziyaretçi kitlesine kolay yoldan ulaşabilmesi için SEO çalışmaları olmazsa olmazlardan birisidir. Kurumsal ve bireysel olarak herkes bu hizmetlerden faydalanabilirler.

SEO Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

SEO kapsamlı bir konudur. Web sektörünün son dönemlerde ki olmazsa olmazlarından birisidir ve bundan sonraki 500 yıl için de bu şekilde olacaktır. SEO yapabilmek için ihtiyaç duyabileceğiniz belli başlı bilgiler var. Bu bilgilerin başlıcalarını sıralayacak olursak;

 1. META TAG düzenlemeleri için temel HTML / CSS bilgisi
 2. WordPress, vBulletin, Joomla gibi hazır sistemlere hakim olmak ve eklentilerini tanımak
 3. FTP programlarını kullanabilmek
 4. Sosyal medya sitelerine hakim olmak
 5. Google hizmetlerine hakim olmak (Webmaster Tools, PageSpeed, Google News vb.)
 6. Backlink kavramına hakim olmak

ilk aşamada bu bilgiler sizler için yeteri kadar iyi bir bilgi birikimi anlamına gelebilecektir. Tabi ki yazımız içerisinde bu konu ile alakalı olarak sizleri bilgilendireceğiz.

SEO için WordPress mi, Blogger Mı?

Artık hazır sistemler ön plana çıkıyor. Günümüzün en çok tercih edilen içerik yönetim sistemleri (CMS) WordPress ve Blogger sistemidir. Blogger, Google şirketinin ücretsiz olarak sunduğu bir hizmettir. WordPress ise dünya genelinde en çok tercih edilen CMS modelidir. Sitemiz içerisinde sizlere bununla alakalı bir yazı yayınladık. En net yorumu burada bulabilirsiniz.

WordPress mi, Blogger mı? yazımız için tıklayınız.

SEO Uyumlu Domain

SEO alan adı ile başlar. Yukarıdan kullanacağınız en iyi sistemi seçmek için bir fikriniz olacaktır. Daha sonra bu sistemi aktif edeceğiniz bir alan adınız olması gerekiyor. Herkes web sitesi açarken bir anahtar kelime belirler ve ilgili kitleye ulaşmayı hedefler. Tek kelime domainlere JENERİK DOMAİN adını veririz. (Örn: araba.com, kalem.com, web.com vb.) SEO açısından en etkili alan adları bunlardır ancak bu tarz alan adlarını bulmak son derece zor olacaktır. Fakat bulabilirseniz hiç kaçırmayın, hemen alın.

Diğer bir domain unsuru ise KEYWORD DOMAİN dediğimiz alan adlarıdır ve doğrudan anahtar kelime odaklı alan adlarıdır. (Örn: kadinsagligi.com, arabamarkasi.com, atyarisi.com, karakalem.com, websitesi.com vb.) Bu anlamda da alan adı bulabilirsiniz. Ancak son dönemde sektörümüzde farklı bir tartışma yer alır.

.COM, .NET ya da .ORG SEO İçin Hangisi Daha Uygun?

Bilmelisiniz ki alan adlarında her zaman en çok kullanılan ve arama motorları nezdinde popüler olan .COM uzantısıdır. Daha sonra ise .NET gelir. COM uzantılı web sitelerine yapılacak olan kaliteli SEO çalışmaları kısa vadede mükemmel sonuçlar doğurur. .ORG uzantılı domainler de çok çok kaliteli çalışmalar sonrasında başarıyı elde eder ancak günümüz sektöründe çok fazla tercih edilen bir alan adı değildir. Genellikle spor kulüplerinin resmi internet siteleri bu tarz alan adlarını kullanırlar.

SEO için En Uygun Hosting Modeli Nedir?

Öncelikle seri sunucularda web sitenizi barındırmalısınız. Alan ve trafik açısından sıkıntı yaşatmayacak hesaplar alınmalı. Güvenlik açısından DDOS korumalı sunucular alabilirsiniz. Ancak SEO konusunda en etkin faktörlerden birisi de IP adresidir. A Class İP olarak tanımladığınız adreslerden alacağınız hosting hesapları, sizlere SEO açısından mükemmel sonuçlar sunar. Bununla birlikte sürekli kapanma sorunu yaşamayacağınız şirketlerden alım yapmalısınız.

Backlink Nedir?

Web siteleriniz için başka sitelerden alınacak olan linklerdir. Bunu başka sitelerin sizi önermesi gibi düşünebilirsiniz. Backlink alımları birçok farklı şekilde nitelendirilebilir. Sosyal medya sitelerinden, başka web sitelerinden, forum profillerinizden eklediğiniz linkler dahi sizlere backlink olarak geri dönüş yapar. Pagerank ve arama sıralamalarında yükselmek için olmazsa olmazlardan birisidir. Backlink kapsamını çok daha detaylı bir şekilde ele alacağız.

On Page SEO Nedir?

Site içi SEO çalışmalarının İngilizce karşıtı olarak bilinir. Bir web sitesinin SEO aşamaları içeride yapılacak çalışmalar ile başlar. İçerik için SEO yapmak önemlidir ki her içeriğiniz arama motorları nezdinde kısa süre içerisinde başarılı sonuçlar elde edebilsin. Başlıca site içi ayarlamalar şu şekilde listelenebilir;

 1. META Title, Description, Keywords ayarlamaları
 2. Site haritasını oluşturma ve arama motorlarının Webmaster Araçları kısmına kaydetme
 3. Robots.txt dosyası oluşturma
 4. Siteye özel sosyal medya hesaplarının açılması
 5. İçeriklerin SEO uyumlu olarak hazırlanması
 6. Google PageSpeed ayarlamalarının yapılması (Site ve Tema hızlandırma)

Off Page SEO Nedir?

Site dışı yapılacak olan SEO çalışmalarınızdan birisidir. Web sitesinin arama motorları nezdinde yükselebilmesi için en etkin çalışmalar Off Page SEO çalışmalarıdır. Dışarıya yapılacak başlıca çalışmalar şu şekilde listelenebilir;

 1. Başka sitelerden Sidebar ve Footer backlink alımları
 2. Tanıtım yazısı alımları
 3. Linkli sosyal medya paylaşımları
 4. Sosyal imlemeler
 5. Forum tanıtımları
 6. Wiki, Whois, Blog backlink çalışmaları
 7. Paravan Blog çalışmaları

gibi çalışmalar, bir web sitesinin arama motorları nezdinde hızlı bir yükseliş için olmazsa olmazlarından birisi olarak dikkat çekecektir.

Dofollow Nedir?

Başka sitelerden alacağınız backlinklerde arama motoruna “Bu site kaliteli bir sitedir ve dostumdur” anlamı veren bir ibaredir. Alacağınız backlink kalitesinin önemini daha da fazla arttırır ve arama motoru sizleri önerilen bir site olduğunuz için mutlaka daha iyi şekilde değerlendirecektir. Dofollow backlinklerde (rel=”dofollow”) ibaresi bağlantının yanına eklenir. Dofollow backlink alımları çok iyidir ancak her zaman Dofollow değil Nofollow almak da önemlidir.

Nofollow Nedir?

Başka sitelerden alacağınız backlinklerde arama motoruna “Bu site benim için çok da fazla önemli değil, kararı sana bırakıyorum” anlamı veren bir backlink bağlantı ibaresidir. SEO çalışmalarımızda Dofollow aldığımız kadar Nofollow backlink almayı da ihmal etmememiz gerekiyor. Her çalışmanın fazlası zarardır ve bu neden dolayısı ile mantıklı adımlar atmak gerekir.

External Link Nedir?

Web sitenizden dışarıya tanımladığınız bağlantıları arama motoruna anlatan bir ibaredir. Aynı zamanda bağlantıları ayrı sayfada açmak için kullandığımız bir ibaredir. Kısacası (target=”_blank”) görevini de üstlenen bir link ibaresidir. Arama motorlarına bağlantıları en iyi şekilde anlatmak için kullanabileceğiniz ibarelerden birisidir ve rel=”external” şeklinde kullanılır. Backlink alımlarında ya da satımlarında rel=”external, dofollow” ibaresi en ideal ibaredir.

Sosyal Backlink Ne Anlama Gelir?

Web sitelerinizin sosyal medya platformlarında çeşitli şekillerde paylaşılması ve bu sitelerden alınacak backlink anlamına gelir. Sosyal medya, aynı zamanda web siteleri için çok büyük bir ziyaretçi kaynağıdır. Günümüzde Facebook, Twitter, Pinterest, Tumblr, Hürriyet Bumerang gibi siteler bu anlamda en çok tercih edilen mecralar olarak dikkat çeker.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bildiğimiz gibi bir web sitesinin SEO konusunda başarı elde edebilmesi için olmazsa olmazlardan birisi de kuşkusuz ki backlink alımlarında seçici olmasıdır. Sitemiz içerisinde geniş kapsamlı içerikler sunarak sizleri bu tip unsurlar ile alakalı olarak bundan bir süre önce en ince detayları ile ilgili bilgilendirmiştir. SEO uzmanı olabilmek için olmazsa olmaz bilgilerden birisidir. Bu konu ile alakalı yazımızı okumak için Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler tıklayın.

Tanıtım Yazısı Hangi Sitelerden Alınmalı?

Web sitelerimizin SEO konusunda başarılı sonuçlar elde edebilmesi için olmazsa olmazlardan birisi de kuşkusuz ki tanıtım yazılarıdır. Başka sitelerin uzun ve özgün bir içerik ile bizim sitemizin çeşitli alanları linklendirmesi, arama motorları nezdinde çok büyük bir başarı anlamına gelir. Kaliteli bir site sizi öneriyordur ve kaliteli bir sitenin sizi önermesi, sizin de kaliteli bir web sitesi olduğunuz anlamına gelebilir. Bu neden dolayısı ile tanıtım yazısı alacağımız web sitelerini çok ince eleyip sık dokumak gerekir. Tanıtım Yazısı Hangi Sitelerden Alınmalı tıklayın.

Kelime Bazlı SEO Nedir?

Web sitelerinizin arama motorlarında hangi kelinmelerde yükselmesini istiyorsanız özellikle o kelimeler üzerine yapacağınız çalışmalardır. Kısacası olmazsa olmazlardan birisidir. Bu çalışmalar aynı zamanda web sitenizin içeriklerinin de arama motorlarında yüksek sıralamalarda çıkmasına delalet eder ve bu da büyük bir avantaj anlamına gelir. Günümüzde özellikle çalışma yapılan unsur kelime bazlı çalışmalardır ve önemi de son derece büyüktür. Arama motoru rekabetinin olmazsa olmazlarından birisidir.

Kelime Bazlı SEO Fiyatları Ne Kadar?

Ucuza SEO olmaz öncelikle bunu söyleyelim. Bu fiyatlar, arama motorunda ki aranma rekabetine göre değişiklik gösterebilecek fiyatlardır ve her ne olursa olsun kısa zaman içerisinde analiz olmadan fiyat vermek zordur. Sektörde kelime başı ortalama çalışma ücreti minimum 1000 TL sınırından başlar. Sektördeki rekabet ve hedef kelimede ilk sırada yer alan web sitelerinin durumuna göre de farklılık gösterebilir. Günümüzde büyük şirketler alt tabaka ücretleri en az 2500 TL tutmaktadır.

SEO Uzmanı Kime Denir?

Önemli bir kavram. Her ne olursa olsun SEO sektörüne yıllarını vermiş, isim yapmış ve bu anlamda büyük referanslar sunabilecek kişi ya da kurumlar tercih edilmeli. Ancak bu kurumlardan yana da sıkıntılar çıkabilir. Sektöründe işinin uzmanı ve tüm çalışmalarını başarılı bir şekilde tamamlar diyebileceğimiz ve garanti veren çok az firma var. Bizler, organik çalışmalarımız nedeni ile her geçen gün ülkemizin en çok tercih edilen SEO firmalarından birisi olma yolunda ilerleme kaydediyoruz.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

2015 SEO Öngörüleri

2015 SEO Öngörüleri

2014 yılı SEO açısından birbirinden farklı algoritmalar ve yenilikler ile birlikte web sitesi sahiplerinin hiç …

7 Yorumlar

 1. Seo uzmanı olabilmek gerçekten kolay iş değil. (her ne kadar bazılarına öyle görünse de) Her şeyden önce dürüst olmak gerekiyor. Ben tam anlamıyla seo uzmanı değilim ama kendi sitelerimin seo çalışmasını elimden geldiğince kendim yapmaya çalışıyorum. Tabi ki çok fazla zamanımı alıyor ama Seo Kriter gibi takip ettiğim bir kaç seo blogu sayesinde çok şey öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyoruz. Teşekkürler.

 2. Duran Kayabaşı

  Bence seo uzmanı sadece seo kapsamındaki konuları bilmekle yetinmemeli. Aynı zamanda sektörü yakından takip etmeli, güncel gelişmeleri ve güncellemeleri doğru analiz edebilmeli, en az kendi kadarda müşterisinin cebini düşünmeli, gereksiz yere harcama yapmamalı. Seo uzmanı olduğunu varsayan bir çok kişi var piyasada ve bunlar yüzünden gerçek seo uzmanlarının değeri anlaşılamamaktadır. Ülkemizde on yıllarda gelişen ve önü açık bir meslek haline gelen seo uzmanlığı güvenilirliğini oldukça yitirmiş durumda.

 3. Seo uzmanı bence her şeyden önce dürüst kişidir. Önce müşterisini düşünen kişidir. Müşteri olmazsa seo uzmanı da olmaz.

 4. Seo Uzmanı olabilmek için kursa gitmeye gerek var mı? İnternette görüyorum bazen bazı eğitim kurumları ve hatta seo firmaları kurs açıyorlar. Bana katkısı olur mu acaba bilemiyorum. Sonuçta seo bence deneme yanılma, tecrübe etme ve çok araştırma yaparak öğrenilebilir diye düşüyorum.

 5. Mevlüt Çalışkan

  Sonuna kadar sıkılmadan okuduğum gayet faydalı bir makale olmuş. Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.

 6. Can Şekercioğlu

  Helal olsun üşenmemiş bu kadar yazı yazmışsınız. Sonuna kadar okudum ve seo uzmanlığı konusunda en azından başlangıç için bilgi sahibi oldum. Seo uzmanlığı bana kalırsa artık bir meslek haline geldi ve çok önemli bir sektör. Teşekkürler elinize sağlık.

 7. Seo Uzmanlığı gerçekten günümüzün ve geleceğin mesleklerinden birisi olmaya en yakın adaylardan. Ama ne yazık ki bu işin bile b…kunu çıkardılar artık. Halen seo uzmanlığını backlink kasmak zannedenler var ve bunların arasında seo alanında isim yapmış kişilerinde olması çok tuhaf. Güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.