Seo’da Özgünlük Kavramı Değişiyormu ?

seo-yapan-adamSeo’da özgünlük kavramı gün geçtikçe gelişmekte, seo’nun en önemli yapı taşlarından bir tanesi olma yolunda ilerlemektedir. Özgün içerik arama motorları tarafından çokça tercih edilen, ziyaretçilere gösterilmek istenilen bir içerik türüdür. Özgün içerikte yeni, işe yarar bilgiler olabileceğinden arama motorları botları bu tarz içerikleri kısa zamanda indexlemeye özen gösterirler. Buda özgün içerik kullanan web sayfalarının Google index hızının yüksek olmasını sağlamaktadır.

Seo’da özgünlük kavramı değişimler göstermeye başladı. Bunun en büyük nedeni ise özgün içerikler ile barındırılan web sayfası sayılarındaki hızlı artıştır. Bu artış nedeni ile sektörelel bazlı olarak hazırlanan içerikler birbiriyle büyük benzerlikler göstermeye başladı. Özgün içeriğinde er yada geç bir sınırı olacağını kestirmek hiçte zor değil. Web master’ların web siteleri için hazırladığı özgün içerikler, sektördeki benzer firmaların hazırladığı içerikler ile çok benzer yanları olabiliyor. Buna örnek olarak yazının başlığının benzerliği, içerikteki kelime benzerlik oranları, yazı için belirlenen etiketlerin aynı olması veya benzer olması gibi durumlar özgün içerik faktörünü farklı noktalara götürebiliyor.

Daha Özgün Görünmenin Yolları !

Özellikle makale yazıları ile yayın hayatını sürdüren blog’ların en büyük sıkıntısı içerik benzeşmesinden kaynaklanan, arama motorları tarafından kopya içerik algısıdır. Bu tür durumlar web sitenin büyümesi, gelişmesi önündeki en büyük engellerden bir tanesidir. Durum böyle olurken yapılması gereken en önemli şey, makalede kullanılan görsel öğelerin daha sık, doğru ve nitelikli olarak kullanılması gerekiyor.

2011-3-speedwriting1[1]

Yazı içerisinde kullanılan resim, video gibi görsel öğelerinde bir kod yapısı olduğu düşünülürse, bu tür öğelerinde özgün olması gerekmektedir. Özgün resim, özgün video gibi medya birimleri yazının çok daha doğal, özgün görünmesini sağlamaktadır. Resimlerde özgünleştirme yapmak için, hazır bir resmi fireworks, photoshop gibi programlarda açıp, ufak tefek değişiklikler ile özgünleştirmek işlemini tamamlayabilir ve makalelerinizde bu öğeyi kullanabilirsiniz.

Video dosyalarında özgünleştirme işlemi yapmak için “ulead studio” tarzı programlarla video’yu açıp, kesme işlemi yaparak video’da kod değişimleri yapılıp, birazda olsa özgünleştirme işlemi yapılabilir.

İlerki zamanlarda içerik benzeşmesinin dahada fazla olacağı düşünülürse, görsel öğelerin makalelerde daha fazla kullanılması, bu öğelerin kullanıcılar tarafından daha fazla ziyaret edilmesi ve sosyal medya birimlerinin daha etkili kullanılması, makalelerin arama motorlarına daha özgün ve işe yarar görünmesini sağlayabilmektedir. Bu nedenle daha kaliteli, daha özgün, görsel bir makale kullanımının benimsenmesi gerekmektedir.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

9 Yorumlar

 1. Dünyamızın şu anki durumunu göz önüne aldığımızda gerçekten bu özgünlük konusu çok fazla önem taşımaktadır. Özgünlük konusunda artık insanların daha fazla çalışma yapması gerekmektedir. Daha özgün daha yeni cümleler bulmamız gerekiyor.

 2. Daha fazla kişiye ulaşması ve etkili olması adına yazılan makalelerin özgün olması bence de çok önemlidir. Günümüz dünyasında interneti aktif olarak kullanmayan yok. Bu yazıların yapılan aramalarda tüm kullanıcılara ulaşması bu şekilde daha hızlı olacaktır.

 3. Günümüzde en dikkat edilmesi gereken olaylardan biri özgünlüktür.Kopyala yapıştır olmaz hem emeğe hakaret hemde yeni üretemediğiniz bir şeyden kazanç sağlamak hiç etik değil.Ayrıca bu konuya özen gösterilmesine çok sevindim.

 4. Özgünlük elbette önemli hem de çok ama bence görsel öğeler çok daha dikkat çekici. Aynı yazıyı veya benzerini her yerde bulabiliyoruz fakat görseller yeterince açıklayıcı olmayabiliyor. Örneğin yeni moda bir saç tasarımını kelimelerle ne kadar ifade edebilirsiniz? Bir kaç resim anlamayı kolaylaştıracak ve daha ilgi çekici olacaktır.

 5. İnternet ortamında özgünlük en önemli konu olurken artık özgünlük çabaları bazen sonuçsuz kalabiliyor. Çünkü internet ortamında aynı cümleler ile yayın yapan siteler de her geçtiğimiz gün artıyor. Bunun için denetim mekanizmalarının gelişmesi gerekiyor.

  • Denetim mekanizmaları elbette önemli ancak her gün internete binlerce yeni bilgi giriliyor. Bu bilgilerin zamanla birbirlerine benzemesi kaçınılmaz bir sonuç. Kesinlikle görsel ögeler ve çağın en popüler aracı sosyal medya kullanılarak özgünlük yakalanmaya çalışılmalı..

 6. Günümüzde en dikkat edilmesi gereken olaylardan biri özgünlüktür.Kopyala yapıştır olmaz hem emeğe hakaret hemde yeni üretemediğiniz bir şeyden kazanç sağlamak hiç etik değil.

 7. Özgünlük konusu şuan günümüzde en büyük sorunlardan biridir ve derhal bir çare bulunmazsa bunun sonunun çok kötü bir yere gideceğini düşünüyorum.Umarım seonun bu konu hakkındaki tutumu devam eder.

 8. Sadık Karaman

  Merhaba spinleme olarak tabir ettikleri belli kelimelerin eş anlamlısıyla değiştirilmesi özgünlük olarak kabul edilirmi yoksa benmi bir oran varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.