Trustrank’ın Kopya İçeriğe Etkisi

trustrank-kopya-icerik-onemiTrustrank, web sitenin yayın hayatında aldığı otoriter backlinklere, yayınlanan makalelerin özgünlüğüne, domainin yaşına, link çıkışlarına, sosyal medya kullanımdaki aktifliğe ve daha bir çok kritere göre değişen faktördür.

Ancak doğal bir seo çalışması ile trustrank değeri yükseltilebilir, trustrank değeri yükselen web siteleri Google gözünde güvenilirlik değerleri artar buda doğal olarak arama sonucunda listelenmede büyük öneme sahiptir.

Trustrank’ın Kopya İçeriğe Etkisi

Trustrank’ın önemini sizlere daha iyi anlatmamız gerekiyor. Seo’da gerçektende çok büyük etkilere neden olan seo trustrank, yüksek olduğu durumlarda arama sonuçlarında listelemede gözle rahatlıkla görülebilen yükselmelere neden olmakta ve arama motorlarından web sitenize gelen ziyaretçi sayısının artmasını sağlamaktadır.

Google web sitelerini trustrank değerine göre değerlendirmektedir. Trustrank’ı yüksek olan siteler Google tarafından güvenilir ve daha çok değer görür. Google makale sayfalarını indexlerken, makalenin özgün olup olmadığına bakar, ama daha öncesinde başka bir kritere dikkat eder. Peki nedir bu ?

  1. Yayınlanan makale, özgünmü değilmi ?
  2. Yayınlanan makalenin kopyası kaç sitede var ?
  3. Bu makalelerin yayınlandığı sitelerin, seo trustrank değerleri nedir ? (yani en güveniliri hangisi ?)

Seo trustrank değeri en yüksek olan site, makalenin sahibi site olma durumu yüksektir, mantığı ile çalışmaktadır. Buda doğal olarak Google’ın güvendiği sitelere verdiği değerin bir göstergesidir.

Size şöyle bir örnek vereyim. Web sitenizin seo trustrank değeri 3.5 , başka bir blog sitesi seo trustrank değeri 1.5 ise ve siz bu sitede bulunan makaleleri kopyalayıp kendi sitenizde paylaşırsanız, bu makalenin gerçek sahibi olarak Google sizi gösterecektir. Arama sonuçlarında bu makalede diğer sitenin çok daha fazla üzerisinde listeneceksiniz. Hatta bu makaleyi yayınlayan web site bu makalede arama sonuçlarında listelemeden komple silinecektir.

Bunu biz test ederek sonucunu görmüş bulunuyoruz. Bunun aksine bir durumda olabilir, seo trustrank değeri düşük sitenin, makalesi başka siteler tarafından backlinkler ile önerilmesi durumunda tam tersi bir etkide söz konusu olabilir. Ama şu kesindirki, trustrank değeri düşük bir sitenin yeni yayınladığı özgün makaleyi, trustrank değeri yüksek site kendi sitesinde paylaşırsa diğer site kopya içerik olarak algılanacaktır.

Burdan şu sonuç çıkartılabilir. Seo’da özgün içerik çok önemli bir faktör olduğunu tüm seo danışmanları bilmektedir. Gelgelelim seo trustrank’ın önemini hala kavrayamamış webmaster’lar mevcut. Seo’da özgünlük kavramından dahada önce gelen en önemli faktör trustrank faktörüdür. Arama sonuçlarına %100 etki eden bu faktör, Google güven faktörüne bağlıdır. Trustrank’ı yüksek siteler, Google güven puanlamasında yukarlara doğru çıkmış demektir. Bu değerin düşmesi ise Google’da güven kaybı olarak nitelendirilebilir. Yeni seo dönemi “Google güven” faktörü üzerine inşaa edilmeli ve çalışmalar bu doğrultuda yapılmalıdır.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.