E-Ticaret Siteleri için En İyi Tanıtım Yöntemleri

Günümüzde E-ticaret kavramı her geçen gün firmaların atılım yapması ile birlikte çok daha hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya devam ediyor. Birkaç sene içerisinde özellikle internet üzerinden yapılan alışveriş oranlarının yükseliş göstermesi mükemmel seçenekleri de beraberinde getiriyor diyebilmekteyiz. Bu da aslında büyük bir avantaj. Sektöre yatırım yapan kişi ve firmaların kısa zaman içerisinde ulaştığı kitlenin önemi çok büyük. Türkiye’de bu anlamda kısa süre içerisinde kendini kanıtlamış ve rüştünü ispat etmiş markalar yer alıyor. Bu markalar gibi yüksek gelir elde etmek isteyen yatırımcılar da söz konusu.

E-ticaret siteleri özellikle SEO konusunda her zaman seçici olmalıdır. Seçiciden kastımız şudur ki arama motorlarında yüksek sıralamalarda yer almadığınız sürece başarılı sonuçlar elde etmeniz çok da mümkün olmayacaktır. Eğer bunda başarı sağlayamıyorsanız sosyal medya platformlarını ve görsel reklam seçeneklerini değerlendirerek insanların sizlerden haberdar olmasını sağlamanız büyük önem arz eder. Bizler, yıllardır bu sektörün içerisinde olduğumuzdan dolayı sizlere birkaç farklı strateji sunmak istiyoruz.

E-Ticaret Tanıtım Stratejileri
E-Ticaret Tanıtım Stratejileri

Google Reklamlarını Mutlaka Değerlendirmelisiniz

Ülkemizin ve tüm dünyanın en çok kullanılan arama motoru GOOGLE, sizlere sunduğu reklam imkanları ile bu sektör içerisinde var olabilmeniz için avantaj sağlıyor. Google reklamlarından en çok satış yapan Hepsiburada.com ve N11.com gibi siteler, bu anlamda aslında en büyük örnek. Kısacası internet üzerinden alışveriş ile alakalı herhangi bir arama yaptığınızda bu sitelere ait reklamları görebilme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Google Adwords, bu anlamda e-ticaret sitelerinin sadece ülkemizde değil dünya genelinde tercih ettiği bir sistem. Sizlerde her ay belli bir bütçe ayırarak aranan kelimelerde reklam vermelisiniz.

Görsel Reklamlar Mümkün Mertebe Denenmeli

İnternetten alışveriş kavramı özellikle televizyon ekranlarında gördüğümüz reklamlardan dolayı çok daha ilgi çekici bir hale geldi. Örnek olarak verebileceğimiz en büyük örnekleri vermek istiyorum sizlere.

N11.COM – Yasemin Allen gibi ünlü bir ismi kullanarak televizyon ekranlarında çok uzun bir süre reklam yayınladı. Normalde adını bile bilmiyor iken bu reklamlar sayesinde kısa bir süre içerisinde sektörünün lider e-ticaret sistemlerinden birisi olmayı başardı.

HepsiBurada.com – Doğan yatırım grubunun bir sistemi. Elbette ki biliniyordu ancak sonraki süreçte yaptığı kampanyaları reklamlarında Gülben Ergen ve Fatih Terim gibi isimleri oynatarak tanıtarak insanlara sundu. GittiGidiyor.com ile bu anlamda yarışır hale geldi ve yatırımını üçe katladı.

TOZLU.com – Giyim alışverişi konusunda son birkaç senenin yavaş yavaş ön plana çıkan firmasıydı. Ancak televizyon reklamları vererek satış rakamlarını üçe katladı ve bu anlamda birçok büyük markadan YILIN İNTERNET GİRİŞİMİ ödülünü de almayı başardı.

Bu gibi daha birçok farklı örnek sunulabilir. Önemli olan televizyon reklamlarını en ilgi çekici şekilde hazırlamak ve bu alana yatırım yapmaktır. Faydasını mutlaka ki görürsünüz.

Bol Bol Kampanya ve İndirim Kodu Dağıtın

Kampanyalar ilgi çekicidir. Kullanıcı, çok istediği bir ürünü internet üzerinde araştırır ve en uygun fiyatları arar. Birbirine yakın yüksek fiyatlar nedeni ile alımdan vazgeçer. Ancak sizlerin piyasaya sunacağı indirim kuponları ve kampanyalar ile birlikte insanların kafasında beliren o PARLAK IŞIK sizler olursunuz. Dolayısı ile potansiyel müşteri kitlenizin artma olasılığı %10 daha da yükselir.

Sosyal Medya Reklamları Çok Önemli Etkenlerden

Facebook reklamları son dönemde e-ticaret sitelerinin karını ikiye katlaması açısından olmazsa olmazlardan birisi durumunda. İnsanlar artık zamanlarının büyük çoğunluğunu bu platformlarda geçiriyorlar. İlgisini çekecek reklamlara tıklayan kullanıcılar, özellikle kampanya haberlerine fazlası ile ilgi gösteriyorlar ve bu da aslında büyük bir avantaj teşkil ediyor. Markaların sosyal medya reklamlarından aldığı geri dönüş kısa zaman içerisinde mükemmel boyutlara ulaştı.

E-ticaret için en iyi tanıtım yöntemleri kısaca bu şekilde sıralanabilir. Bu yöntemleri zaman içerisinde SEO uygulamaları ile de desteklerseniz eğer Google reklamlarına gerek dahi kalmadan doruk noktalarda çıkabilirsiniz.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya’nın E-Ticaret Sitelerine Etkileri

Sosyal medya birimleri, günümüzde internet kullanıcılarının vazgeçilmez birimlerinden bir tanesi durumuna geldi. Fotoğrafların, video’ların ve …

Bir Yorum

  1. Bahsi geçen 3 sitede bastı parayı aldı reklamı 🙂 e-ticaret için sürekli olarak yatırım yapmak gerek. E-ticarete zengin olucam diye girip elindeki 3 kuruş parayı harcayanlara üzülüyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.