WordPress güvenliği nasıl sağlanır?

Wordpress-guvenlikGünümüzde içerik yönetim platformu olarak oldukça yaygın olarak kullanılan WordPress’ler sık sık Hacker’ler tarafından saldırıya uğramaktadır. Bu kadar popüler bir yazılımın böyle saldırılara maruz kalması kaçınılmazdır. Hackerler bu sisteme yoğunlaştıklarında güvenlik açıklarını bulabilmektedir. Mevcut içerikler değiştirilerek ya da sayfaya virüsler yerleştirilerek bu saldırılar gerçekleşmektedir. Bu saldırıların WordPress kullanıcılarına verdiği zarar oldukça büyüktür. Özellikle firmalar için sitelerinin güvenliği hem rekabet hem de itibar için önemlidir. Böyle durumlarda mutlaka önlem alınmalıdır. Günlük hayatımızda ve iş hayatında güvenlik önlemlerini çok geç olana kadar almayız. Kısa birkaç işlemle bu önlemleri almak mümkün olduğu halde son ana kadar erteleriz. Web sitelerinin güvenliği sadece saldırılar için değil güncelleme ve periyodik bakım aşamalarında da önemlidir. Bu dönemlerde de veri kaybı yaşanabilir. WordPress platformu belirli periyotlarda siteler üzerinde güncelleme yapmaktadır.  Bu güncellemeleri düzenli alarak sitenizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Çünkü bu güncellemeler sırasında güvenlik açıkları ve eksiklikler giderilir. Bu da sitenizi gönül rahatlığıyla kullanmanızı sağlar.

Hackerler tarafından yapılan saldırılardan korunmak için basit birkaç işlem yeterli olacaktır. Bunlardan ilki size otomatik olarak verilen “Admin” kullanıcı adını değiştirmenizdir. Hackerler bu kullanıcı adı sayesinde sitenize kolayca ulaşabilirler. Eğer kullanıcı adınızı aynı şekilde bırakırsanız Hackerlere kalan tek iş şifrenizi çözmek olacaktır. Şifreyi de çözdükten sonra sitenizi ele geçirerek istedikleri gibi kullanabilirler. Sitenizin güvenliği için ilk olarak sadece sizin bileceğiniz ve kolay tahmin edilmeyecek bir kullanıcı adı ve şifre edinmektir. Kullanıcı adınızı değiştirdikten sonra platformdan çıkış yaparak tekrar girin. Böylelikle kullanıcı adının değiştiğinden emin olabilirsiniz. Bu yolla Hackerler’in sitenize ulaşmasını oldukça zorlaştırabilirsiniz. İkinci adım olarak güçlü bir şifre kullanın. Asla bütün hesaplarınızla aynı şifreyi kullanmayın. Birçok kullanıcı bunun zararlarını bilmesine rağmen kolay akılda kaldığı için bütün hesaplarına aynı şifreyi vermektedir. Bu durum şifrelerin kolayca kırılmasına neden olmaktadır. Şifrelerin harf ve rakamlardan karma olarak oluşturulması hesabın güvenliğini arttırır.

Üçüncü bir güvenlik önlemi olarak WordPress platformunun en son sürümünü kullanmak gösterilebilir. Yazılımdaki açıkların giderilmesi için yazılım sürekli güncellenmektedir. Sizde en güncel sürümü kullanarak güvenlik güncellemelerini alabilir böylelikle daha güvenli bir WordPress kullanabilirsiniz. Diğer bir güvenlik adımı olarak veri tabanınızı sürekli yedekleyin. Olası bir saldırı durumunda site içeriğinizi yedeklemeniz sizin için büyük kolaylık sağlayacaktır. Bir veri tabanı yedekleme dosyasına sahip değilseniz siteniz ciddi bir risk altındadır. Hacker saldırı tehlikesinin yanı sıra sunucu kaynaklı olarakta sitenizde içerik kaybı olabilir. Veri tabanı yedeklemesiyle bu riskleri tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Son olarak güvenlik için oturum açma girişimlerini engelleyen bir eklenti kullanabilirsiniz. Bu eklenti özellikle yanlış bilgilerle çok sayıda oturum açma girişiminde bulunan hackerler için oldukça etkili olacaktır. Site yöneticisi olarak kaç denemeden sonra oturum açmanın engelleneceğini bu eklentiyle siz belirleyebilirsiniz. Eklentinin indirilmesi ve kurulumu oldukça kolaydır.

Bazı eklentiler kullanarak sitenizin açıklarını bulabilirsiniz. Böylelikle sitenizin eksiklerini gidermenizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra yönetici panelini güvenli tutmak, tek kullanımlık şifre oluşturma, istenmeyen mesajları engelleme işlemlerini yapabileceğiniz birçok eklenti WordPress platformunda mevcuttur.

Uygulanacak birkaç küçük işlemle sitenizi daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. Bu işlemler güvenliği arttırarak Hackerlerin sitenize ulaşması için büyük çabalar harcamasını gerektirir. Ancak yine de sitelerin ulaşılması imkânsız değildir. Kendi tedbirlerinizi aldıktan sonra işin uzmanlarından da yardım almanız size tavsiyemizdir. İnternet sitesi bir firma için çok önemlidir. Sitenizin güvenliği için yeni eklentileri sürekli araştırma yapmanızı öneririz.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress kalıcı bağlantı ayarları sayesinde kullanıcıya kendi başına On Page SEO (Site içi SEO Optimizasyonu) …

4 Yorumlar

  1. WordPresste blog yazımı ve oluşturulan siteleri bu şekilde koruyabiliyormusunuz ? Blog yazarıyım ve sitemin güvenlik açıkları mevcut wordpress sitemi nasıl daha güvenli hale getiricem ?

  2. Bence wordpress blog yazımında dikkat edilmesi gereken ilk ve tek unsur zaten güvenlik . İnsanlar açtıkları blogları korumak istiyorlar . Malum hackerler dünyasında yaşıyoruz .

  3. WordPress bütün sitelerde kullanılan bir uygulamadır. Çok yaygın olmasından dolayı da güvenliğinin sağlanması gerekiyor. Sitelerin karşılaşacağı saldırılardan korunabilmesi için gerekli önlemler konusunda iyi bir yazı olmuş.

  4. Ertelenen ve çoğu zaman da unutulan önlemlerin alınması doğrultusunda WordPress hacklenmesi ortadan kaldırılabilmektedir fakat çoğu zaman da dikkatinizden kaçan ufak ayrıntılar büyük hüsranlara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.