WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

wordpress-kalici-baglanti-ayarlari

WordPress kalıcı bağlantı ayarları sayesinde kullanıcıya kendi başına On Page SEO (Site içi SEO Optimizasyonu) yapma imkanı tanıyor ve bu sayede çok daha hızlı bir şekilde web sitelerinin arama motorları nezdinde yükselişi sağlanıyor. Bildiğimiz gibi zaman ilerledikçe arama motorlarının web sitelerini değerlendirme ile alakalı olarak kavramları da farklılık gösterdi. Ülkemiz genelinde özellikle son birkaç sene içeriçsinde SEO kavramının öğrenilmesi ve çok daha yaygın bir hale gelmesi ile birlikte bu anlamda nitelikli çalışma yapan kişi ve firmaların sayısında da bir o kadar ciddi artış gözlemlemek de mümkün hale geldi diyebiliyoruz.

Kalıcı bağlantı ayarları ile alakalı olarak ne kadar bilginiz var? Bildiğimiz gibi SEO açısından en önemli olan unsurlardan birisi de web sitenizin URL yapısı’dır. URL içerisinde indexlenmek istediğiniz odak noktası belli bir anahtar kelime dizilişi söz konusu ise bu anlamda diğer sitelere nazaran çok daha ciddi bir şekilde fark yaratmanız mümkün olacaktır. Türkiye genelinde WordPress kullanıcı son derece yaygın olduğundan dolayı artık bu kavram belirgin hale gelerek öğrenilmeye başlandı.

Kalıcı Bağlantı Ayarı Nedir?

Kalıcı bağlantı, web sitenizin içeriklerini yayınladığınızda edineceği URL yapısını ayarladığınız özel bir komut ayarı olarak da nitelendirilebilir. Bildiğimiz üzere PHP altyapısına sahip olan sistemlerde ID odaklı olarak URL yapısı benimsenir ve bu durum aslında geçmiş yıllarda herhangi bir kıstas olarak kabul edilmezken günümüz SEO algoritmaları ile birlikte çok daha ön plana çıktı. Kısacası olmazsa olmaz bir hale gelerek web sitesi sahiplerini bu anlamda özenmeye de teşvik etti diyebiliyoruz.

PHP mantığında genellikle (www.seokriter.com/?p=20) gibi URL yapıları dikkat çeker ve bu yapıların artık arama motorları hükmünde herhangi bir geçerliliği yoktur. Kalıcı bağlantı ayarları sayesinde bu durumu kontrol altına alabiliyor ve kısa süre içerisinde SEO uyumlu hale getirebiliyoruz.

En İyi WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

SEO uyumlu URL dediğimiz kavramı hazırlayabilmek için Wordress otomatik olarak entegre bir şekilde gelen ayar paneli sayesinde sizlere birçok farklı seçenek sunduğu gibi bu anlamda fikir sahibi olmanıza da yardımcı oluyor. Wordpresws kalıcı bağlantı ayarlarını yapabilmek için ADMİN panele giriş yaptıktan sonra sol menüden sırası ile (Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar) kısmına girerek ayarlamasını yapabileceğiniz panele ulaşabiliyorsunuz. Bu panel içerisinde ilk siteyi kurduğunuzda varsayılan URL yapısı şu şekilde olacaktır. (http://www.seokriter.com/?p=123)

Seçenekleri incelediğinizde sizlere birçok farklı URL örneği sunuyor ve bunların içerisinde seçim yaparak kullanmanız sağlanıyor. SEO açısından günümüzde en çok kullanılan URL yapısı ve örneği şu şekilde;

Yazı İsmi  –  /%postname%/  –  www.seokriter.com/yazi-ismi/

Yazı İsmi.HTML  –  /%postname%.html  –  www.seokriter.com/yazi-ismi.html/

şeklinde iki önemli ve SEO açısından en faydalı olarak nitelendirilebilecek URL yapısı söz konusudur. Dilerseniz yukarıda verdiği parametre ayarlarını kalıcı bağlantı ayarları sayfasında “ÖZEL YAPI” alanına yapıştırarak kaydettiğinizde en uygun şekline büründürmüş olacaksınız.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

WordPress Kurumsal SEO

WordPress kurumsal SEO anlamında da dünyanın en gelişmiş içerik yönetim sistemleri içerisinde yer alıyor. Dünya …

Bir Yorum

  1. İngiliz Kamil

    WordPress kalıcı bağlantı ayarları gerçekten büyük kolaylık ancak SEO açısından baktığımızda en iyi kalıcı bağlantı türü parametresi bence /%postname%.html olmalı. Ben hep bunu kullandım ve başarıyı gördüm diyebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.