2015 SEO Öngörüleri

2014 yılı SEO açısından birbirinden farklı algoritmalar ve yenilikler ile birlikte web sitesi sahiplerinin hiç beklemediği gelişmeler oldu. Arama motorunun META KEYWORDS kavramını ikinci plana atması ve bununla birlikte web stesinin içeriklerini değerlendirirken TİTLE > URL > DESCRİPTİON kavramlarını çok daha fazla ön planda tutması ile birlikte arama motoru sıralamalarında çok önemli değişiklikler meydana geldi. Bununla birlikte çok daha önemli bir gelişme daha var. 1 yıla yakın süredir Pagerank güncellemesi yapılmadı ve bu büyük bir sürpriz.

2015 yılı, zannediyorum ki arama motorları nezdinde çok daha farklı algoritmaların geliştirileceği bir sene olacak. Bununla birlikte ortaya çıkacak olan yenilikler, web sitelerinin arama motorları safhasında çok daha farklı SEO stratejileri geliştirerek yükselebilmeleri için olmazsa olmazlardan birisi haline gelecek. Bu akşam 00:00 itibari ile resmi olarak 2015 yılına girmiş olacağız ve bu sektör içerisinde yıllardır hizmet veren bir şirket olarak öngörülerimizi bildirmek ve sektörü yakalamanıza yardımcı olmak istiyoruz. 2015 SEO kuramları çok farklı bir hale gelecek ve sizler, yeniliğe ayak uydurmak zorundasınız.

2015 SEO Öngörüleri
2015 SEO Öngörüleri

Pagerank Algoritması Değişebilir

Normal şartlarda her sene iki kere PR güncellemesi yapan Google şirketi, son 1 senedir herhangi bir güncelleme yapmadı ve bu anlamda ciddi bir suskunluk durumu içerisine girdi. Zannediyoruz ki bu algoritma üzerinde çok köklü bir değişikliğin eşiğindeyiz. 2015 yılının ilk ayı içerisinde yapılmayacak bir pagerank güncellemesi, 2015 yılının sonunda çok farklı bir değerlendirme mantığını beraberinde getirebilir.

Bildiğimiz gibi Pagerank değerleri ölçülürken genellikle web sitesinin dışarıdaki backlink değerleri baz alınır ve içerik kalitesine de belli oranda yer verilir. Ancak 1 seneyi aşkın süredir değerlerin sabit kalması, sektör içerisinde de bir dalgalanma yarattı. 2015 yılında ço ciddi bir yenilik meydana gelebilir.

BAN Cezaları Katılaşabilir, Otoriter Siteler Yok Olabilir

Bundan birkaç ay öncesinde Google, sektörümüzün en popüler haber sitelerinin SPAM yapmasını algılamıştı. Gerçi daha önceden algılamış olabilir. Fakat bir nevi otorite torpili geçiyordu. Birkaç ay kadar önce gece saatlerinde Milliyet, Hürriyet, Güneş ya da bu gibi SPAM yaparak arama motorlarında yükselen önemli haber siteleri sıralamalardan tamamı ile kaldırılmıştı. Kaldırıldıktan 2 saat sonra tekrar yerine getirilen haber sitelerinde SPAM yapılan konuların hemen hemen tamamı silindi.

2015 yılında bu uyarının kesin olarak cezaya dönüşmesini bekliyoruz. Kısacası artık herhangi bir uyarı olmadan web sitelerinin kısa zaman içerisinde ban yemesi gündeme gelecek.

Google Panda 5.0
Google Panda 5.0

Google Panda 5.0 Güncellemesi Gelebilir

2015 yılı çerçevesinde ortaya çıkacak olan algoritma güncellemeleri içerisinde beklediğimiz Google Panda 5.0 güncellemesi ile alakalı olarak çok ciddi bir çalışma olmasını bekliyoruz. Matt Cuts, resmi Twitter hesabından genellikle bu tip haberleri tüm sektör ile paylaşmakta ancak bazı güncellemeler son derece gizli tutuluyor. 5.0 güncellemesi ile birlikte web sitelerinin arama motorları nezdinde daha katı kurallara dayanarak değerlendirilmesi gündeme gelebilir.

B güncelleme, Pagerank güncellemesi ile aynı zamana denk gelirse Türkiye arama motoru sıralamalarında o kadar ciddi sıralama farklılıkları yaşanabilir ki sektör resmen alt üst olabilir.

Backlink Authority Kavramı Farklılaşacak

Backlink çalışmalarınızda ki zihniyet değişebilir. Bildiğimiz gibi yeni açılmış web sitelerine blog backlink, profil backlink ya da bu gibi küçük çaplı çalışmalar yapılıyor. Sosyal medya backlink paketleri adı altında satılan paketlerden bahsediyorum. Sosyal medya sitelerinden alınacak backlinkler asla önemini yitirmez ancak küçük çaplı ve kaliteli olmayan çalışmaların artık web sitelerini arama motorlarında yükseltmek mümkün olmayacak.

Artık kaliteli ve çöp olmayan sitelerden aldığımız kaliteli backlink çalışmaları ile PR değeri almak ve sıralamalarda yükselmek bir o kadar mümkün hale gelecek.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

2015 Popüler SEO Teknikleri

2015 Popüler SEO Teknikleri

2015 yılına girdik ve SEO teknikleri ile alakalı olarak insanların merak ile bekledikleri çeşitli haberler …

Bir Yorum

  1. 2015 bitti ama gelen güncellemelerin etkisi sanırım halen sürüyor ve sürmeye de devam edecek. Google her geçen gün biraz daha emekçinin yanında sanırım ama özellikle kopya içerik konusunda bana kalırsa halen o kadar gelişmiş değil. Şu kopyacı emek hırsızlarının cezasını fazlasıyla verse artık bıktık. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.