E-Ticaret SEO Önemi !

e-ticaret seo önemiE-ticaret seo, e-ticaret siteleri için vazgeçilmez bir birim haline gelmiş bulunuyor. Bunun başlıca nedeni ise bu tarz siteler üzerinden yapılan ürün satışlarıdır. E-ticaret siteleri, belirli ürünlerin site üzerinden yayınlanarak bu ürünlerin çeşitli ödeme metodları ile online satıldığı sayfalardır. Bu tarz sitelerin bir diğer adı ise sanal mağazalar olarak adlandırılmaktadır.

E-ticaret sitesi üzerinden ürün satmayı hedefleyen kurumlar veya bireyler, ürün satışı yapabilmek için hedef kullanıcı kitlelerine ulaşmak isterler. Bu nedenden dolayı reklam’a haftalık ve aylık olarak bütçeler ayrılır ve görsel öğeler kullanılarak reklam birimlerini en etkili şekilde kullanmaya çalışırlar.

E-ticaret siteleri hedef kitle olarak belirlenen sektörlerde boy göstermek isteyeceğinden dolayı, reklam bütçelerini yüksek tutmaları gerekmektedir. Bu bütçenin yüksek tutulmasındaki en büyük amaç, rakip sektördeki firmaların yaptığı rekabet oranının, yükseltilmesi ve reklamlarda rakiplerin üzerinde listelenme gayretidir.

Gelgelelim günümüzde reklam birimleri gerek rekabet, gerek ise maliyet olarak büyük maddi zorluklar içermektedir. Buda işini site üzerinden ürün satarak yapan kuruluşların işini zorlaştırmaktadır. Bu gibi durumlardan kurtulmak isteyen ve reklam bütçesinde kısıtlama yapmak isteyen kurumların imdadına SEO yetişmektedir. Özellikle E-ticaret siteleri için belirlenecek olan E-ticaret SEO stratejileri sayesinde, e-ticaret siteleri reklamsız bir şekilde hedef kitle bazlı ücretsiz, organik kullanıcı çekebilecek, buda reklamsız bir şekilde site üzerinden ürün satışlarının yapılmasını sağlayacaktır.

E-ticaret Seo, maddi ve prestij anlamında büyük kazanımlar sağlamakta ve özellikle rakip firmalarında önünde listelenmelerde müşteri bazlı büyük prestijler sağladığı gerçektir. E-ticaret seo’da en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında, rakip e-ticaret sitelerinin rekabeti, analizi ve bu analizler sonucunda rakiplerin önünde listelenebilecek seo çalışmasının yapılması gerekmektedir.

E-ticaret seo çalışmalarında, E-ticaret sitesinin incelenmesi ve bu incelemeden sonra kategori ve ürün bazlı sayfalara yapılacak olan seo tekniklerinin belirlenmesi gerekmektedir.

E-ticaret SEO’nun avantajlarını şu şekilde listeleyebiliriz.

  • Reklam giderleriniz düşer, paranız cebinizde kalır.
  • Arama motorlarından organik ziyaretçi çekersiniz ve organik ziyaretçi sayınız artar.
  • Kategori ve ürün bazlı e-ticaret seo çalışması sonucunda, ürün satışlarının artmasını sağlar.
  • Ürün satışı yapılacak, hedef kitlenin noktasal olarak belirlenmesini sağlar.
  • Genel veya yerel olarak bölgesel çalışmalarının belirlenebilmesini sağlar.
  • Rakip E-ticaret sitelerine ve müşterilere karşı prestij kazandırır.
  • E-ticaret sitesinin bilinirliğinin artmasını sağlar.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Mobil E-Ticaret

Mobil E-Ticaret Kavramı

Günümüz teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte mobil e-ticaret kavramı da çok daha fazla ön plana çıktı. …

2 Yorumlar

  1. İnternetten alışveriş yapacak olanların genellikle arama motorunda önce çıkan markalara tıkladığını düşündüğümüzde e-ticarette SEO’nun ne kadar önemli olduğunu anlarız. Bu nedenle e-ticarette SEO’nun yeri daha bir ayrıdır diye düşünüyorum.

  2. hem karı artırmak hem de daha çok bilinen bir marka olmak için gerçekten de vazgeçilmez bir yok e-ticaret. bu durum söz konusu olduğunda ise seo ve seo çalışmalarının etkisi göz ardı edilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.