Sosyal Medyada Var Olmak

sosyal medyada var olmakGünümüzde internetin sağlamış olduğu fırsatlar pek çok açıdan insanlara fayda sağlamıştır. Özellikle sosyal medyanın getirmiş olduğu faydalar sayesinde çoğu kişi hem maddi hem de manevi kazançlar sağlamaya başlamıştır. Sosyal medyada var olmak özellikle firmalar için bir gereklilik halini almıştır. Çünkü ürün pazarlamasının en fazla olduğu ve firmaya yeni müşterileri çekmenin en kolay yolu sosyal medyadan geçmektedir.

Artık insanlar internetin gelişmesi ile çok daha bilinçli bireyler haline gelmişlerdir. Eskiden insanlar sadece okulda bilgiler öğrenebilirken artık internette aradıkları her türlü bilgi birikimine ulaşmaları mümkündür. Dolayısı ile insanlar alışveriş yaparken bile araştırma ve bilgi edinme yöntemine başvurmaktadır. Buda firmaların sosyal medyada kendileri hakkında bilgi vermeye zorlamıştır.

Sosyal medyanın yararları
 arasında söyleyebileceğimiz ilk faktör kuşkusuz pazarlamadır. İnsanlar interneti aktif bir şekilde kullandıklarından dolayı ve özellikle sosyal ortam siteleri olan Facebook, Twitter gibi sitelerde gezindiklerinden dolayı firmaların kendilerini bu tür ortamlarda tanıtmaları oldukça iyi olmaktadır. Buradan insanlar kolayca bilgi edinebilirken aynı zamanda firmada çok daha rahat bir şekilde ürünlerini tanıtabilmektedir. Bu iki özelliğin yan yana gelebiliyor olması iki taraf içinde büyük avantajdır. Dolayısı ile bir firmanın sosyal medyada var olması hem kendine hem de müşterisine fayda sağlamaktadır. Bu yüzden sosyal medyada var olmak her firma için önemlidir. Böylece çok daha rahat bir şekilde ürünlerini pazarlayabilirler.

Sosyal medyanın yararları içerisinde ürün tanıtımı da bulunmaktadır. Artık insanlar herhangi bir ürünü alacakları zaman hemen internetten araştırma yapmaktadırlar. Yaptıkları araştırma sonucunda firmanın sosyal medyada yer alan bölümüne ulaştıklarında çok daha iyi bilgiler edinebilirler. Firmanın sosyal medyada olması ayrıca müşterileri memnun etmektedir. Çünkü bu sayede çok daha rahat bir şekilde firma ile iletişime geçebilirler. Bu sebepten dolayı müşteriler her firmanın sosyal medyada var olmasını istemektedir. Bunun için taleplerini de sürekli olarak dile getirmektedirler. Sosyal medya sayesinde kar payı çok daha büyümektedir. Çünkü müşterilere çok daha rahat bir şekilde ulaşılmaktadır. İnternetin sağladığı imkânlardan biriside evrensel olmasıdır ve herkese ulaşabilmesidir. Sosyal medyada internetin bu özelliğini oldukça iyi bir şekilde kullanmaktadır.

Sosyal medyada var olmak aynı zaman ürünü satan firma ile ürünü alan müşteri arasındaki bağı geliştirir. Çünkü müşteriler sosyal medya aracılığı ile firma yetkililerine ulaşabilir. Böylece aldıkları ürünleri hakkındaki sorunları ya da beğenilerini yetkililere bildirebilirler. Bu oldukça aranan bir özelliktir. Çünkü çoğu insan aldıkları ürünlerden memnun kalmadıklarında ürün yetkilileri ile görüşüp yaşadıkları sorun ile ilgili bilgi almak isterler. Bu tarz durumlar için sosyal medya oldukça işe yarardır. Bu tür özellikleri sayesinde sosyal medya tüm firmaların ilgisini çekmeyi başarmıştır. İleriyi hedefleyen ve vizyonu geniş firmaların hepsinin sosyal medyada yer alması gerekmektedir.

Sosyal medyanın yararları ileride çok daha fazla olacaktır. Çünkü sürekli olarak gelişmektedir. Son zamanlarda sosyal medya reklam ve tanıtım amacı ile de kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede insanlar yeni ürünler çıkmadan önce haberdar olabilmektedir. Böylece bütçe planlarını da ona göre ayarlayabilmektedirler. Ayrıca insanlar sizin firmanız hakkında yorumları da sosyal medyada sık sık yapmaktadır. Buda firmanın gelişmesi için oldukça önemlidir.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Paylaşımlarında Özgünlük

Yeni seo döneminde sosyal medya birimlerinin aktif olarak kullanılması, önemli bir kriter olarak bizlere geldi. …

17 Yorumlar

 1. Sosyal medya ürün alış verişinde son derece faydalı oluyor. Ürünün teknik özelliklerini, kullanıcı yorumlarını bilmek faydalı oluyor. Ancak üreticilerin destek ve iletişime ağırlık vermeleri gerekiyor.

 2. sosyal medya ağı kullanan online alışveriş sitelerinin karşılaştırmalı alışveriş sistemi sunması ürünle ve satış yapan firmalar arasında satışı yapılan herhangi bir ürünün her türlü detayını, olumlu ve olumsuz yönlerini öğrenmeyi sağlayan en önemli ayrıntılardan biridir.

 3. sosyal medyanın önemine kesinlikle katılıyorum. Örneğin adını ilk kez duyduğum bir firma ile ilgili bir şeyler öğrenecek isem ilk yaptığım şey internette araştırma yapmak oluyor. Aradığım firmanın sitesinin varlığı, içeriği, insanların bununla ilgili yaptığı yorumlar kesinlikle o firma için aklımdaki düşünceleri oluşturmaktadır. Hatta artık eğer sitesi olmayan bir firma ile karşılaşırsam bu kesinlikle o yer için olumsuz düşünceler geliştirmeme sebep oluyor.

 4. Bende sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkiye gerçekten inanıyorum.Çünkü bilmediğimiz birçok şey var almadan ve kullanmadan önce onları araştırıp kullananların yorumlarını dikkate almak benim açımdanda çok faydalı olucağını düşünüyorum..teşekkürler

 5. Sosyal medyadan alışveriş yapmak çok işime geliyor, hele son zamanlarda teknoloji alanında oldukça ucuza satın alıyorum ihtiyaçlarımı. Bunu bilen çoğu firma da sosyal medyada tanıtım yapıyor. Kullanıcı yorumları da oldukça gerçekçi oluyor, en iyi reklam bence kullanıcı görüşüdür.

 6. Son zamanlarda insanların gerçek hayattan soyutlanmaları başka mecralarda yer edinmeleri gerçeğini ortaya çıkarttı. Reel hayatta kendini ifade edemeyenler, sosyal medyada kendilerini ifade edecek alanlar buldu. Bundan dolayı sosyal medya her geçen gün büyüyen bir potansiyele sahip.

 7. Sosyal medya özellikle genç kesim tüketicilerin bilgi alışverişi yaptığı bir platformdur. Bu nedenle 18-35 yaş arası tüketici kitlesine hitap eden markaların mutlaka sosyal medyada kendilerini tanıtmaları gerekmektedir.

 8. artık sosyal medya sayesinde bir çok ürünümü tanıtma fırsatına sahip oldum. Ürün miktarımda ki artışların yaşanmasıylada oldukça istediği seviyeye sosyal medya aracalığı ile eriştiğimi söyleyebilirim.Sosyal medya varsa hayat var..

 9. Mustafa Öncel

  Sosyal medya deyip de geçmemek gerekiyor. Bazen öyle çok işe yarıyor ki. İsteyip de içeriğine bir türlü ulaşamadığım, hatta ürünü kullananların olumlu veya olumsuz bütün yorumlarına ulaşabiliyor olmak elbette bir çok kullanıcı gibi benim de en çok önem verdiğim konulardan biridir. Sosyal medya bu yüzden firmalar için çok iyi analiz edilmesi gereken konudur diye düşünüyorum.

 10. Sosyal medya platformunun online alışveriş siteleri ile bağlantılarının olmasının yanında, amatör düzeyde pazarlamacı olan bireylere de iş sahipliği yapıyor. Özellikle bazı sosyal medya kullanıcıları, yurtdışından getirdiği ve uygun fiyata aldığı az miktarda ürünü çok uçuk fiyatlara satıyor. Ciddi talepte görüyor.Bence bu durumun engellenmesi gerekir.

 11. Sosyal medya kesinlikle önemlidir.Artık herşeyin başı internet ortamından kaynaklınıyor yani internette popüler ise bu durum her alana yansıyor.Kendi yeni ürünlerini markasını tanımak isteyen satışa sunup gelir kazanmak hedefinde olan ve birçok faaliyette bulunmak isteyenlere inanılmaz bir fırsat yeridir.

 12. Sosyal medyanın günümüzdeki önemi kesinlikle tartışılamaz. Çok daha geniş kitlelere en kısa zamanda seslenebilmeyi sağlayan sosyal medya ile binlerce müşteriye erişim çok daha rahattır. Bence kesinlikle sosyal medyayla istenilen her alanda destek sağlanabilinir.

 13. Sosyal medya geniş bir dünya olmakla birlikte çeşitli insanların yer alması firmaların yeni ürünlerine ne gibi özellikler katacağının da habercisi olmaktadır.

 14. Pakize Sungurlu

  Bence sosyal medya insanları asosyalleştiren bir platform. Kimse kimseyi görmeden, dokunmadan, gözlerindeki ışığı görmeden iletişim halinde burada. Evet bir çok konuda bizlere fayda sağlıyor olabilir ama tatmadığımız yemekleri beğenmek, koklamadığımız çiçeklere solumadığımız gökyüzüne güzel demek, bana biraz tuhaf geliyor.

 15. önemini en çok da araştırma yaparken buluyorum. herhangi bir ürün ile ilgiyi bilgiyi ve direk kullanıcı yorumlarına sahip olan sosyal medya doğru bilgi verme konusunda eşsiz.

 16. Sosyal medya günümüzde çok önemli şahsen ben bütün gündemi falan, güncel haber sitelerinden ziyade sosyal medya da öğreniyorum. İnsanlar daha çok bilgi paylaşıyor ve bu hızla yayılabiliyor. Bu yüzden bu yazı bana gerçekten okumaktan keyif aldırdı.

 17. Dekoratif pasta imalatı yapıyorum Instgram üzerinden çok sayıda müşteri kazanıyorum. Bence sosyal medyada bu yarz iş yapanlara özel hizmetler vermeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.