Google Page Speed Nedir?

google-page-speed

Google Page Speed, son dönemlerde arama motorlarının da en çok önemsediği SEO araçları kapsamında rahatlıkla gösterilebilir. Türkiye genelinde web siteleri ortaya çıktıktan sonra en çok önemsenen konulardan birisi de kuşkusuz ki SEO kavramıdır. Web sitelerinin ziyaretçi kaynakları doğrudan internet üzerinden olduğundan dolayı artık sıralamalarda üst sıralarda çıkmak için birçok farklı konuyu dikkate almak gerekiyor. Artık arama motorları, web sitelerini değerlendirirken birçok farklı konuyu dikkate almaya başladı. Bunlardan birisi de web sayfasının içeriğindeki bilgi ve açılış hızıdır.

 

Web sitelerinin açılış hızı, doğrudan ziyaretçinin sitede gezinme zamanı ile alakalı bir nevi değerlendirme olacaktır. Google, artık ziyaretçi odaklı web sitelerini ortaya çıkardığından dolayı inanılmaz seçenekler sunmaya da devam ediyor. Web sitelerinin içerisine giren ziyaretçi sorunsuz bir şekilde dolanabiliyor ve içerikleri uzun süreli olarak sıkılmadan inceleyebiliyorsa bu durum o web sitesi için ilerleyen süreçte otoriter site olması anlamına gelir. Page Speed aracı bu nedenle kurulmuştur. Web sitesi sahipleri artık kendi web sitelerinin hızlarını optimize etmek için bu araca başvuracak ve bu aracın yönlendirmeleri doğrultusunda çok daha verimli bir yükseliş süreci geçirecektir.

Google Page Speed Avantajları

Bu sistem, aslında arama motorlarında listelenme ile alakalı olarak en ince kriterlerden birisi olmuştur. Birçok farklı konuda arama motorları web sitelerini değerlendirme altına alırken en önemli unsurlardan birisi de zaman içerisinde sitenin açılış hızı ile alakalı detaylar olmuştur. Bu detaylar, kendi içerisinde ayrı bir algoritma olarak da dikkat çeker. Bu neden dolayısı ile sitelerinizin açılış hızını etkileyen faktörleri en iyi şekilde incelemek gerekiyor.

Google Page Speed aracı sizlere sitenizin mobil olarak ve masaüstü bilgisayarlarda hız puanı sunmaktadır. Hız puanını sunması ile birlikte bu hız problemlerini nasıl gidereceğiniz hakkında da bilgiler verir. Özellikle javascript dosyalarının azalması ve sitelerin içerisinde CSS Sprite mantığını kullanmayı çok fazla önemseyen bir hız analiz sistemi olarak dikkatleri çekiyor.

Sistem üzerinde analiz gelişmiş altyapı kullanarak insanlara her anlamda puan sunan ve yönlendirme yapan Google, nitelikli sıralama yapabilmek için bu sistem üzerinde çok daha fazla yoğunlaşmış gibi görünüyor.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

GTMetrix

GTMetrix SEO Aracı

Arama motorlarında ki rekabetin artması ile birlikte bu sektör içerisinde SEO araçları ile alakalı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.